بیماری پیسی

بیماری های پوستی مختلفی وجود دارد که ممکن است برای برخی از افراد ناشناخته باشد. بیماری پیسی نوعی از بیماری های پوستی است که با توجه به برخی شرایط در پوست ظاهر می شود.

در این مقاله سعی کرده ایم تا به مهمترین نکات در مورد این بیماری بپردازیم. شما با مطالعه این محتوا و پست به آشنایی با پیسی، عوامل ابتلا به آن، چگونگی درمان آن و … آشنا خواهید شد. پس بهتر است تا پایان این مقاله با ملکه شب همراه باشید.

مطالب پیشنهادی = شرکت پرستاری سالمندان

آشنایی با بیماری پیسی

در بیماری پیسی که در زبان لاتین به بیماری Vitiligo معروف است نوعی از بیماری بوده که در آن پوست بدن به صورت لک های سفید و بی رنگ در می آید. در صورت مبتلا به بیماری پیسی تعداد لک ها و ایجاد آن ها مشخص نیست. چرا که ممکن است مقدار آن زیاد بوده و یا حتی کم باشد.

شما در هنگام ابتلا نمی توانید تشخیص دهید که کدام قسمت به این بیماری دچار می شود چرا که ممکن است تمام اعضای بدن شما درگیر شده و حتی به درون دهان و موهای شما نیز نفوذ کند.

این یک فکر نژادپرستانه است که این بیماری را به نزاد و قومیت خاصی نسبت دهند. چرا که هر شخصی با هر رنگ پوستی می تواند درگیر این نوع بیماری شود. با این حال بیشتر این بیماری در افرادی که دارای پوست تیره تری هستند بیشتر خود را نمایش می دهد.

آشنایی با بیماری پیسی
آشنایی با بیماری پیسی

لازم است اشاره کنیم این نوع بیماری نه واگیری بوده و نه ویروسی است. و قابل انتقال نیست. تنها با بروز این بیماری شما زیبایی ظاهری خود را از دست می دهید که می تواند به افت اعتماد به نفستان کمک نماید.

در سنین مختلف و با توجه به شرایط و عواملی که در ادامه بیان خواهیم نمود ممکن است این بیماری رخ دهد. ولی بیشترین زمانی که احتمال این نوع بیماری وجود دارد قبل از سن 20 سالگی است. پس باید مراقبت زیادی از پوست نمود.

مطالب پیشنهادی = خدمات سالمندان در منزل

علت بروز بیماری پیسی در افراد

سوالی که ممکن است هر شخصی در مورد بیماری پیسی یا همان برص از خود داشته باشد این است که چرا به این بیماری دچار شده است؟ علت های خاصی برای این بیماری وجود ندارد.

تنها چند مورد است که توسط پزشکان در مورد آن بحث شده که در این قسمت به بیان آن می پردازیم.

ملانین سلولی در بدن است که باعث تولید رنگ دانه های پوستی می شود. وقتی که بیماری برص و یا بیماری پیسی در بدن رخ می دهد این ملانین است که فعالیتش را کم کرده و یا از بین رفته است.

علت این واکنش از طرف ملانین را می توان مرگ این سلول ها دانست. برخی از عوامل را می توان در مرگ این سلول ها و ایجاد لکه های بی رنگ و سفید دخیل دانست که عبارت اند از:

  1. داشتن مشکلات خود ایمنی و اختلال در این نوع بیماری
  2.  داشتن سابقه ی بیماری خانوادگی ( وراثت می تواند یکی از علت های این بیماری باشد.)
  3. وجود عوامل تحریک کننده که از جمله این عوامل می توان به تنش های عصبی و استرس زا، آفتاب های شدید، ترومای پوستی که در ایجاد با مواد شیمیایی ایجاد می شود اشاره نمود.

مطالب پیشنهادی = نگهداری کودک در منزل

مراقبت از پوست در هنگام بروز بیماری

وقتی که بدن شما با بیماری پیسی رو به رو می شود برای اینکه بتوانید مانع از افزایش آن شده و یا اینکه به بهبود آن کمک کنید باید از پوست خود که دچار بیماری برص شده است مراقبت نمایید. برای این کار بهتر است از رو به رو شدن محل ایجاد شده بیماری پیسی جلوگیری کنید.

به دلیل اینکه رنگ دانه های پوست دچار مشکل شده اند در برابر آفتاب ضعیف بوده و مورد سوزش قرار می گیرند. از این رو شما باید مناطقی را که قادر نیستید با لباس بپوشانید حتما با ضد آفتاب های مناسب که دارای SPF 15 هستند استفاده کنید.

لازم است برای این که مانع از آفتاب سوختگی پوست خود شوید در تایم های مشخص مثلا از 10 صبح تا ساعت 16 بعد از ظهر در محیط هایی که آفتاب به طور مستقیم می تابد حضور نداشته باشید.

درمان بیماری پیسی به روش شیمیایی و سنتی

بعد از ایجاد بیماری هم اکنون نیاز است تا شما به درمان آن بپردازید. روش درمان به دو صورت سنتی و شیمیایی امکان پذیر است. شما می توانید به پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید و یا اینکه با روش های سنتی شروع به درمان نمایید.
این روش ها نمی تواند به طور کلی بیماری را از بین ببرد ولی ممکن است مانع از پیشرفت آن شود. در ادامه این موضوع به مطالب و چگونگی درمان می پردازیم.

مطالب پیشنهادی = خدمات نگهداری از سالمندان

درمان بیماری پیسی با کمک داروهای شیمیایی

اگر شما به پزشک متخصص رجوع کرده اید باید صبورانه تمام نکات را رعایت کرده و اقدام به درمان نمایید. با توجه به انواع لک های موجود در بدن، مدت زمان درمان بیماری متفاوت است.

در بعضی موارد ممکن است در طی 6 ماه بیماری درمان شود ولی در بعضی موارد در مدت زمان طولانی ممکن است برای درمان زمان صرف شود.

پس برای به دست آوردن سلامت پوست خود باید صبورانه عمل کنید. از جمله داروهایی که توسط پزشک های متخصص پوست برای درمان بیماری برص تجویز می شود می توان به نکات زیر اشاره نمود:

درمان بیماری پیسی
درمان بیماری پیسی

1- استفاده کردن از داروهای موضعی:

کرم و پماد را به صورت موضعی در محل مورد نظر مالیده می شود.

2- نور درمانی:

این روش می تواند به درمان لکه ها کمک کند. در ضمن استفاده از این درمان برای بارداران و نوزادان بدون اشکال است.

3- جراحی و لیزر:

برای اینکه رنگ دانه ها بتوانند فعالیت خود را دوباره از سر بگیرند می توان از روش جراحی و لیزر استفاده نمود.

4- حذف رنگدانه ها:

وقتی که مقدار زیادی از پوست دچار بیماری شود، پزشک معالج تصمیم می گیرد تا فعالیت رنگ‌دانه یعنی ملانین ها را غیر فعال کند تا تمام پوست بدن به صورت یکدست شود.

روش های درمانی سنتی برای بیماری برص

روش های سنتی نیز برای درمان بیماری پیسی (برص) وجود دارد که می توان از طب های سنتی برای استفاده از آن کمک گرفت. از جمله مواردی که برای این بیماری تجویز می شود می توان به نکات زیر اشاره نمود:

آیا هر لکه سفیدی پیسی است
آیا هر لکه سفیدی پیسی است

1- داشتن تغذیه نامناسب:

برای درمان بیماری از طریق طب سنتی باید در وهله ی اول روش تغذیه را تغییر دهید. در این صورت بیماری در مدت زمان 3 ماه از بین می رود.

2- استفاده از غذاهای سرد:

غذاهای سرد ممکن است به اوج بیماری کمک نماید، پس برای درمان آن بهترین راه استفاده کردن از غذاهای گرم است.

3- ورزش کردن:

وقتی که شما اقدام به ورزش نمایید بدن شما عرق کرده و منافذ پوست باز می شود. این حالت می تواند به درمان کمک کند.

4- خواب کافی:

یکی از عوامل ایجاد بیماری پیسی و یا برص استرس است. خواب کافی استرس را از بین می برد.

5- فالوده سیب:

می توانید با روش طب سنتی اقدام به تهیه فالوده سیب کرده و از آن برای درمان استفاده نمایید.

6- انار شیرین:

در فصل های انار می توانید از این میوه برای جلوگیری و یا درمان بیماری کمک بگیرید.

7- استفاده از سیر:

به دلیل داشتن ویژگی گرمی، استفاده از سیر در مدت یک ماه به طور روزانه می تواند یکی از عواملی باشد که به از بین رفتن بیماری کمک می کند.

8- استفاده از غذاهای گوشتی:

طبع گوشت گرم است. استفاده از این ماده غذایی می تواند باعث جذب آهن شود. از این رو یکی از راه های درمان محسوب می شود.

9- استفاده از ادویه های گرم:

گفته شد که مواد غذایی گرم به درمان زودتر بیماری کمک می کند از این رو شما می توانید برای درمان زودتر از ادویه های دارای گرمی استفاده نمایید.

حرف آخر بیماری پیسی

بهترین روش درمان، صبر و داشتن امید است. اگر شما در طول درمان بیماری پیسی دچار استرس شوید ممکن است نه تنها بیماری درمان نشده بلکه اوج نیز بگیرد. پس در صورت بروز این بیماری سریعا به پزشک مراجعه کنید و در کمال آرامش برای درمان آن اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *