تشخیص نرمی استخوان در کودکان چگونه است؟

آیا امکان تشخیص نرمی استخوان در کودکان وجود دارد؟ در عصر امروز به علت شیوع بیماری های گوناگون وظیفه ما می باشد که سطح علم و دانش خود را در این زمینه بالا برده آگاهی های لازم را داشته باشیم. نرمی استخوان نیز یکی از این دسته بیماری ها می باشد که بسیار در کودکان شیوع پیدا کرده است. حال سوالاتی از دست برای ما پیش می آید که از کجا بفهمیم کودکمان نرمی استخوان دارد؟

آیا برای کودکانی که نرمی استخوان دارند نیاز به خدمات پرستاری کودک در منزل دارد؟

علت این بیماری چیست؟ در چه سنی شیوع پیدا می کند؟ راه های پیشگیری از این بیماری چه می باشد؟ راه های درمان چه می باشد؟ در چه سنی برای کودکمان ممکن است اتفاق بیافتد؟ علائم این بیماری چیست و چگونه بروز می کند؟

در این مقاله سعی بر این داریم که به صورت جامع و براساس جدیدترین شواهد علمی انتشار یافته جنبه های مختلف این بیماری را مورد بررسی قرار داده بلکه شاهد این باشیم که این بیماری کمتر شیوع پیدا کرده و درمان شود.

همه چیز را درباره راشیتیسم یا نرمی استخوان بدانید

راشیتیسم یا نرمی استخوان کودکان چیست؟

برای این که از کجا بفهمیم کودکمان نرمی استخوان دارد باید با این بیماری آشنا باشیم برابر این باید بدانیم که راشیتیسم یک نوع اختلال اسکلتی می باشد که ناشی از کمبود ویتامین D، فسفات، کلسیم ناشی می شود. باید توجه شود که این مواد برای رشد استخوان هایی سالم و قوی بسیار موثر می باشند. اینکه گونه افراد به دلیل داشتن استخوان هایی ضعیف و نرم، رشد کمی دارند و در موارد پیشترفته ما شاهد دفرمه شدن شکل استکلتی خواهیم بود.

درمان نرمی استخوان کودکان با ویتامین d
درمان نرمی استخوان کودکان با ویتامین d

ویتامین D به بدن شما یاری را می رساند تا کلسیم و فسفات را از طریق روده ها جذب کند. ویتامین D در موادی همچون شیر، تخم مرغ و ماهی یافت می شوند. نکته مهم این است که بدن می تواند این ویتامین را تولید نماید به این صورت که هنگامی که شما در معرض نور آفتاب قرار میگیرید، این ویتامین به طور طبیعی در بدن شما انتشار می یابد.

در این که از کجا بفهمیم کودکمان نرمی استخوان دارد فرآیند مکانیسم کمبود ویتامین D به در بدن شما کمک شایانی کرده، این فرآیند به این گونه عمل می کند که جذب میزان کافی کلسیم و فسفات را در بدن سخت می کند. زمانی که این جریان اتفاق می افتد بدن هورمون هایی را تولید می کند که باعث می شوند کلسیم و فسفات از استخوان ها آزاد شوند. زمانی که استخوان های شما از این مواد معدنی فاقد باشد ضعیف و نرم خواهد شد.

راشیتسم در کودکانی اتفاق می افتد که بین 6 تا 36 ماه سن دارند و متاسفانه بسیار شایع نیز می باشد. و نیز باید گفت که کودکان بیشترین خطر را برای مبتلا شدن به این بیماری دارند.

عوامل هشدار دهنده بیماری نرمی استخوان

در پاسخ به این سوال که از کجا بفهمیم کودکمان نرمی استخوان دارد باید موارد زیر را در نظر بگیریم

1.پوست تیره: افرادی که پوست تیره دارند به دلیل جذب کمتری نور آفتاب نسبت به افرادی با پوست سفید در معرض بیشتری از این بیماری قرار دارند.
2.مکان جغرافیایی: اگر در ساعت روز در مکان هایی قرار داریم که نور کمی دریافت می کنیم طبعا جذب ویتامین D در بدن ما نیز کمتر خواهد بود.
3.عوامل موروثی نیز در این اختلال بسیار موثر می باشند که کلیه ها را از جذب فسفات منع می کند.

علائمی که نرمی استخوان دارد

این علائم باعث می شود که بتوانیم به این سوال که از کجا بفهمیم کودکمان نرمی استخوان دارد را پاسخ دهیم.

1.دردی که در استخوان های بازو، لگن، پاها، یا ستون فقرات احساس می شود.
2.کوتاه قامت بودن
3.شکستگی های استخوان
4.گرفتگی عضلات ماهیچه
5.دفرمه بودن دندان ها

نشانه هایی که در نرمی استخوان ظاهر می شود

در این که از کجا بفهمیم کودکمان نرمی استخوان دارد نشانه هایی وجود دارد.

*شتن یک جمجمه به شکل عجیب
*داشتن پاهای پرانتزی
*برامدگی در قفسه سینه
*ستخوان سینه برجسته
*ستون فقرات قوس دار
*دفرمه گی استخوان لگن

نحوه تشخیص نرمی استخوان چگونه است؟

می توان برای این که از کجا بفهمیم که کودکمان نرمی استخوان دارد توسط یک پزشک این کار را به راحتی انجام دهیم. پزشک به این صورت که با وارد کردن فشار ملایم روی استخوان، حساسیت و درد را در استخوان بررسی می کند. در برخی موارد پزشک تشخیص می دهد که نیاز است آزمایشی خاصی صورت گیرد. مانند:

  1. آزمایش خون جهت اندازه گیری سطح کلسیم و فسفات خون
  2. آزمایش اشعه ایکس استخوان جهت بررسی ناهنجاری های مروبط به استخوان
  3. در مواردی نیز از استخوان نمونه گیری خواهد شد.

عوامل و علل نرمی استخوان در کودکان

بارها این سوال را که از کجا بفهمیم کودکمان نرمی استخوان دارد را از خود پرسیده ایم برای این که به این سوال بهتر پاسخ دهیم باید با علل نرمی استخوان در کودکان آشنا باشیم.

*زایمان زودرس: کودکی که زودتر از موقعه تعیین شده به دنیا بیاید ممکن است به نرمی استخوان مبتلا شود.
*شیر مادر: کودکانی که از شیر مادر تغذیه نمی کنند. باید از قطره ویتامین D استفاده کنند.
*داروها: داروهای ضد تشنج و داروهای ضد ویروسی این گونه داروها ممکن است جذب ویتامین D را مختل کنند.

راه های جلوگیری از نرمی استخوان

1.شیرخشک 2. نان 3. شیر البته نه ماست و پنیر 4. آب پرتقال

درمان نرمی استخوان در کودکان چگونه می باشد؟

بعد از این مطالب این سوال پیش می آید که درمان بیماری نرمی استخوان چگونه است؟

هدفی که ما از درمان نرمی استخوان دنبال می کنیم این است که اختلال زمینه ای را اصلاح کرده و از عوارض بیماری جلوگیری کنیم. و به نظر می رسد این که از کجا بفهمیم کودکمان نرمی استخوان دارد را بهتر برایمان جواب می دهد. نکته مهم این است که در صورتی که تشخیص این بیماری به مهم داده شود. جایگزینی ویتامین D فعال، کلسیم و فسفر معمولا در عرض چند هفته باعث بهمبودی این بیماری خواهد شد.

استفاده از مواد غذایی که حاوی فسفر، کلسیم مانند آب پرتقال، ماهی و فرآورده های شیری و مکمل های غذایی مناسب است. دقت شود که نور آفتاب برای جذب این ویتامین بسیار حائز اهمیت است. در کودکان کمتر از 6 ماه به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در این سنین از قطره ویتامین استفاده می شود. که باید با پزشک از قبل مشورت شود. در مواردی کودک ناهنجاری های استخوانی دچار باشد پیشنهاد میشود از آتل های مخصوص استفاده کرده و در صورت عدم پاسخ، درمان جراحی ضروری است.

پیشگیری و درمان نرمی استخوان کودکان در طب سنتی

طب سنتی یکی از سوال های ما را که “تشخیص نرمی استخوان در کودکان چگونه امکانپذیر است” پاسخ داده و روش هایی برای پیشگیری و درمان این مسئله بیان نموده است. استفاده از:

1.سیب درخت
2.پرتقالت
3.توت فرنگی
4.هلو
5.آلو
6.انگور
7.آفتاب مستقیم
8.حمام کردن (در این روش “برگ درخت گردو” را جوشانده و به آن 2 کیلوگرم نمک دریایی اضافه نمایید و در مدتی خاص کودک را در آن نشانده و بدن او را شستشو دهید و سپس در معرض آفتاب قرار دهید.)
9. گیاه عشقه زمینی
10.گیاه مرزه
11.گیاه سوسنبر

سخن پایانی تشخیص نرمی استخوان در کودکان

راهی برای تشخیص نرمی استخوان در کودکان، این است در دوران قبل از تولد کودک از راهنمایی هایی که در این زمینه است بهره ببریم تا از پیشامدهای این بیماری کودکمان در امان باشند. و سعی کنیم از منابع طبیعی که برای درمان این بیماری وجود دارد استفاده نماییم تا مجبور به استفاده از منابع شیمیایی نشویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *