نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان

راه پیدا کردن درست تغذیه کودکان این است که از ابتدا خوب تغذیه و مدیریت شود. خلاقیت کودکان باعث می شود هنگامی که با مشکلات و چالشهای مختلف روبرو شدند از روش های مختلفی برای حل مسئله به کار بگیرند. اما چطور می توانیم نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان دست یابیم؟

برای اطلاع از خدمات نگهداری کودک در منزل می توانید با ما تماس حاصل نمایید.

خلاقیت چه تعریفی دارد و چطور ایجاد می شود؟

تعریفی که از خلاقیت می توان داد این است که پیدا کردن ایده هایی نو با در نظر گرفتن این که می توان مشکلات را با صحیح ترین روش حل کرد. حال سوال پیش می آید که چه تعریفی را برای تفکر خلاق می توان ارائه نمود.

برای دستیابی به نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان باید بدانیم که تفکر خلاق یک مجموعه ای اطلاعات می باشد که موجب ایجاد یک ایده جدید می شوند.

در واقع افکار خودکاری هستند که بدون اینکه شما کنترلی روی آنها داشته باشید شکل می گیرند. هوش، استعداد، توانایی بدنی، استعداد و علایق مختلف در پیدایش تفکر خلاق موثر می باشند.

خلاقیت از زمان به متولد شدن
خلاقیت از زمان به متولد شدن

خلاقیت از زمان به متولد شدن

هر چه این گونه به نظر می رسد که بعضی از کودکان با نوعی از خلاقیت متولد می شوند. ولی باید در نظر گرفت که همه کودکان می توانند برای رشد قدرت تفکر خلاق و توانایی هایی خود تقویت شوند.

تحقیقاتی که به عمل آمده نشان می دهد که نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان برای کودکانی که دارای قدرت خلاقیت بالایی دارند، شامل استقلال، اعتماد، کنجکاوی، هیجان، بازیگوشی، علایق هنری، خطرپذیری و … بیشتری تمایل دارند، صدق می کند. البته در این کودکان نوع علایق آنها متفاوت می باشد.

برای اطلاع از خدمات نگهداری کودک در منزل می توانید با ما تماس حاصل نمایید.

از چه سنی خلاقیت کودکان شروع می شود؟

محققان بر این نظر می باشند که کودکان از سن 5 سالگی به بعد به دلیل این که تمرکز بیشتری دارند و زبان آنها تکمیل و مهارت های جسمی آنها نیز تقوقت می شود.

به اوج خلاقیت می رسند. وظیفه پدر و مادر است که در این سن یعنی 5 سالگی نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکانشان را شروع نمایند.
در نظر بگیرید اگر از پنج معلم تعریفی از خلاقیت پرسیده شود.

قطعا جواب هایی متفاوتی را دریافت خواهید کرد. یکی از این تعاریف، تعریف “تفکر واگرا” می باشد. که این گونه می توان به کار برد:

کنار گذاشتن ایده های کهنه و قدیمی
به وجود آوردن ارتباطات جدید و نو
افزایش علم و دانش
ایجاد ایده های شگفت انگیز
هر انسانی احساسات و آرزوهایی دارد، اما بعضی از آرزوها و ایده ها مختص هر فرد می باشد.
تمایل ندارند که همواره همبازی دوستان خود باشند.

توانایی این را دارند که بعضی کارها را در حال حاضر و بعضی را در آیند انجام دهند.
در ادامه زمینه نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان ذکر می شود که گاهی خواندن مثلا آواز ممکن است در هنگام عصر آزاردهنده باشد.

طبیعتا هر عملی تبعات خاص خود را دارد. پایه گذازی این عمل، قدرت استدلال و تفکر خلاق را در کودکان پرورش می دهد.

نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان
نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان

نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان

• از کودکان خود سوال هایی به صورت باز بپرسید.
یکی از نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان مطرح کردن “سوالات باز” می باشد. در واقع این سوالات کودک را از زمان و مکان فاصله می دهد.
در تقویت تفکر خلاق انتخابها، مقایسه ها، ایده های جدید و سرگرم کننده و … بسیار مهم می باشند. مزیتی که این روش دارا می باشد این است که پاسخ غلط ندارد.

به عنوان مثال:

چه اتفاقی می افتد اگر گربه ها پارس کنند.
چرا من هنگامی که از خواب بیدار می شوم موهایم همیشه به هم ریخته است.
دقت شود که در این مرحله باید سوالات متناسب به خصوصیات فرزندانتان باشد.

• دنیای هنر می تواند کمک به سزایی در پرورش مهارت تفکر خلاق کودکانتان داشته باشد
به عنوان نکته برای بحث نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان
می توان به نقاشی روی سه پایه با گوش کردن به موسیقی کلاسیک فعالیت هنری اشاره کرد که خلاقیت کودکانتان را افزایش داده. توجه شود که این روش در تمامی مهد کودک ها و مدارس اجرایی می باشد.

 

برای مثال مربی مهد کودک کاغذ و آبرگی به رنگ نارنجی در اختیار کودک قرار دهد و کودک قلم موی خود را داخل آب کند. در ادامه کودک شاهد پخش شدن رنگ داخل آب شده و درک خواهد کرد برای این که رنگ داخل آب بیشتر پخش شود .

باید قلم موی خود را داخل آب شناور کرده و فشار بیشتری به قلم مو وارد کند. در واقع می توان گفت که نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان این گونه شکل می گیرد.

 برای بچه ها شرایط تحرک و جنب و جوش فراهم کنید
برای بچه ها شرایط تحرک و جنب و جوش فراهم کنید.

جنب و جوش جزء جدایی ناپذیر کودکان می باشد. مربیان مد کودک می توانند برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان به دو روش در این دسته از مهارت ها عمل کنند.
به عنوان مثال کودکان را به دو دسته تقسیم نمود:

دسته اول یکی از آلات موسیقی را زده
دسته دوم شروع به جنب و جوش کنند.

کودکان در این روش یاد خواهند گرفت که با حرکت و جنب و جوش شادی بیشتری برای خود به ارمغان بیاورند. مثلا می توانید تعدادی وسیله بی ربط به کودکان داده و از کودک بخواهید که با ترکیب آنها وسیله ای کاربردی بسازد. به این بازی، بازی کاربردها می گویند.

• پیک نیک خانگی، کودکان را ببرید

از کودکان بپرسید که تمایل دارند برای پیک نیک به کجا بروند. و بسته به جایی که تمایل دارند. وسایل و لوازم پیک نیک را آماده کرده و در گوشه ای مهد کودک وسایل را چیده و کودک را در آن شرایط قرار دهید.

• برای کودکان شعر خوانده شود

یکی دیگر از نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان خواندن شعر است. به عنوان مثال اگر در برخورد با مسئله ای که نمی توانید جواب آنها را بدهید می توانید با کمک شعر و یا ضرب المثل پاسخ آنها را بدهید.

نکاتی دیگر:

• به آنها نشان دهید که اشتباه کردن گاهی خوب است.

• در هنگام تشویق کودک هوشیار باشید و تشویقی نامناسب به کار نگیرید.

• اگر در اطراف شما و کودک بهم ریخته شد شما سعی کنید که نریزید

• اگر تمایل دارید که کودکی خلاق داشته باشید خود باید مدلی خلاق برای کودک خود باشید.

همواره ذهنی باز برای برخود با کودک داشته باشید.

• زمان کمتری به نشستن به جلوی تلوزیون اختصاص داده و به جای آن با کودک خود بازی کرده و بدین ترتیب خلاقیت را در او پرورش دهیم.

• محدودیت های زمانی کمتری داشته باشید تا کودکان بتوانند فارغ از زمان بتوانند خلاقیت خود را بروز دهند.

آشکار شدن خلانقیت برای پرورش مهارت تفکر خلاق با طرز بیان
کودک را به سوال پرسیدن تشویق کینم
با نحوه بیان می توانیم به کودک اجازه دهیم تا هوش خود را نشان داده
همین طور می توانیم با طرز بیان صحیح حس کنجکاوی کودک را برانگیخت

پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان
پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان

سخن پایانی

سخن آخر تیم پرستاری ملکه شب این می باشد که باید دقت شود که نکات برای پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان را باید از خودمان در منزل شروع کرده و سپس خواهان تقویت کودکانمان در موسسه یا مهد کودک باشیم. هر چند امروزه مربیان حازقی در این حوزه وجود دارد. بی شک در آینده شاهد فرزندانی خلاق و نوآور خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *