ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان

ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان چیست؟ یکی از دغدغه های والدین افزایش قد کودک و چگونگی رشد صحیح کودکشان است. در واقع افزایش قد کودک مربوط به مسائل ژنتیک نمی باشد، به همین مناسبت در سن رشد کودکان سبک زندگی سالمی را در نظر بگیریم.

همین طور ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان که حتی این امکان وجود دارد که با مصرف غذایی مفید بعد از سنین رشد نیز چند سانتی به قد کودکمان افزوده شود. اما باید در نظر بگیریم که بهتر است در همان سنین کودکی به فکر افزایش قد کودک باشیم.

همچنین مطالعه نماید = نگهداری کودک در منزل

ژنتیک، نقش مهمی در میزان رشد قد دارد

در راستای بحث ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان برای این که بتوانیم معیار خوبی برای سلامت کودکمان داشته باشیم، می توانیم این مسئله را از قد کودکمان متوجه بشویم

در نتیجه امروزه به علت کوتاهی قد افراد مراجعه زیادی به متخصصان غدد و اطفال دارند. توجه داشته باشید که قد نیز بر روی سلامت روانی – اجتماعی، رفاه اجتماعی در دوره بزرگسالی اش تاثیر

شایان ذکر است که رشد قدی از زمان جنینی شروع می شود و تا زمان بلوغ ادامه دارد. در زمان بلوغ صفحات استخوانی به تدریج شکل می گیرد و رشد قدی نیز متوقف می شود.

رشد کودکان
رشد کودکان

کودکان در سن بلوغ چقدر قد می کشند؟

به طور متوسط در هنگامی که کودک به سن بلوغ می رسد 30 الی 35 سانتی متر به قد پسرها و در حدود 20 الی 25 سانتی متر به قد دخترها افزوده خواهد شد

مقاله ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان اشاره دارد که عوامل ژنتیکی آن قدر بر روی رشد قدی تاثیر می گذارد که برخی متوسط رشد قدی کودک را براساس قد والدینش تخمین زده اند

در نظر گرفتن عامل ژنتیک نقش مهمی در رشد قدی دارد، اما تحقیقات نشان می دهد که تنها عنصر این میدان نبوده و عوامل دیگری نیز بر رشد قدی فرد موثر است.

مواد غذایی برای افزایش قد کودکان

ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان را این موارد ذکر می کنند: پروتئین – مواد معدنی – ویتامین ها – کربوهیدرات ها

تغذیه مهمترین عامل تاثیرگذار بر روی قد کودک است

لبنیات
لبنیات

لبنیات

از جمله ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان می توان به لبنیات مثل کشک، شیر، ماست و دوغ شامل مقادیر زیادی کلسیم و ویتامین های A، B، D، و E اشاره کرد. چرا که لبنیات منبع خوبی از پروتئین ها می باشد.
مورد نیاز است که در رژیم غذایی کودک روزانه مقدار یک لیوا شیر قرار داده شود. ماست هم می توان برای تامین نیاز کلسیم بدن نیز مناسب باشد.

تخم مرغ

تخم مرغ شامل پروتئین، ویتامین A، ویتامین B12 و ویتامین D است. اگر می خواهید که قد فرزندتان سریع رشد نماید، حتما از تخم مرغ در رژیم غذایی شان استفاده نماید. در صورتی که نمی خواهید از چربی استفاده کنید، فقز سفیده آن را استفاده کرده و زرده تخم مرغ را مصرف نکنید.
نکته ای که در مورد تخم مرغ از خانواده ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان وجود دارد این است که شما می توانید از محصولات این ماده مانندک وتخم مرغ آب پز، املت و … استفاده نمایید.

مرغ
مرغ

مرغ

گوشت مرغ نیز دارای پروتئین است. می توان عنوان کرد که یکی از غذاهای جانوری که سرشار از پروتئین می باشد گوشت مرغ است، استفاده از این محصول موجب ماهیچه سازی و کمک به رشد قدی فرزند شما خواهد شد.

سویا

از دیگر مواد غذایی مفید در رژیم افزایش قد سویا می باشد. لوبیای سویا غنی از آهن، منیزیوم، کربوهیدرات و فیبر است. برای افرادی که گیاهخوار هستند این محصول جایگزین مناسبی می باشد.
از دیگر ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان می باشد.

مغزها و دانه ها

از این محصول می توان برای میان وعده در رژیم غذایی استفاده کرد. مغزها و دانه ها سرشار از مواد معدنی ضروری و همچنین اسیدهای چرب امگا 3 هستند. مغزها و دانه ها برای رشد قد کودک ضروری می باشند که به حالت پودری هم می توان آنها را درآورد.

سبزیجات

سبزیجات برگ سبز

گاهی پیش می آید که کودک در برابر سبزیجات مقاومت نشان می دهد، با این امر شما نمی توانید از خوراندن این مواد به فرزندتان چشم پوشی کنید.
بنابراین رژیم غذایی مناسبی برای این دست از کودکان در نظر بگیرید. به عنوان پیشنهاد می توان این گروه را برای ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان نام برد.

میوه

میوه ها منبع بسیار مناسبی برای ویتامین ها، املاح و فیبر غذایی هستند که با در نظر گرفتن رژیم غذایی میوه جات می توان رژیم غذایی خود را تکمیل نمود. مرکبات، انبه، زرد آلو و …حاوی ویتامین A و C می باشند.

ماهی

یکی دیگر از غذاهای مفید برای رشد قد کودکان ماهی می باشد. گوشت ماهی سرشار از ویتامین D ، پروتئین و اسید چرب امگا 3 می باشد. که هر سه این مواد برای رشد بدن ضروری می باشند.

لذا پیشنهاد می شود که استفاده از این محصول کمک شایانی به رشد قد کودکتان خواهد کرد. در واقع اصلی ترین ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان را این گروه داراست. ماهی های آب آزاد نسبت به ماهی های پرورشی اولیت بیشتری دارند.

غلات کامل

غلات کامل منبع بسیار مناسبی از ویتامین های گروه B، آهن، سلنیوم، منیزیوم و فیبر است. نان هایی که از غلات کامل یا برنج سبوسدار تهیه می شوند، بسیار مناسب برای مصرف در رژیم غذایی افزایش قد می باشند.

گوشت قرمز
گوشت قرمز

گوشت قرمز

بهترین منبع پروتئین گوشت قرمز می باشد، که علاوه بر داشتن مقادیر زیادی آهن و روی دارای پروتئین نیز می باشد.
هر چند گوشت قرمز می تواند بر رشد قدی کودکتان موثر باشد، ولی دقت شود که دو بار در هفته مصرف آن مناسب می باشد. گوشت قرمز نیز یکی دیگر از ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان می باشد.

هورمون رشد و نقش آن در افزایش قد:

باید در نظر گرفت هر چند در بیشتر موارد، کوتاهی قد ناشی از عوامل فیزیولوژیک است و تاثیرات ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان بی نظیر است.
اما کم بودن هورمون رشد نیز یکی از علل مطرح در این زمینه است. دقت شود که اگر این علت درمان نشود باعث کوتاهی شدید قد خواهد شد.این اختلال به حالت مادرزادی و اکتسابی به وجود می آید.

آیا هورمون ها می توانند کودکان را به آرزویشان برساند؟

به عنوان مثال نوع اکتسابی آن به علت بدخیمی، مننژیت، پرتو درمانی و … است. سوال این است که آیا این هورمون ها می تواند کوتاه قدها را به آرزویشان برای بلندتر شدن برساند.
در نظر بگیرید که خواب کافی در ترشح هورمون رشد تاثیر خواهد گذاشت. چرا که حدود 50 درصد ترشح هورمون رشد در زمان خواب عمیق شکل می گیرد.

ورزش در کنار تغذیه برای رشد قد کودک

از جلمه موارد دیگر از بحث ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان، کودکانی که دارای قد بلندتر هستند، این دسته دارای اعتماد به نفس بیشتری نسبت به سایر کودکان هستند

علاوه بر عوامل بالا که ذکر شد نقش ورزش را می توان بسیار در بلندتر شدن قد کودکان در نظر گرفت. ورزش هایی مانند شنا و ورزشهای کششی مانند ژیمناستیک برای گردش خون مناسب هستند.

ویتامین C
ویتامین C

سخن پایانی

علاوه بر عوال ژنتیکی، عواملی مانند: ورزش، خواب منظم و عواملی که در بالا ذکر شد. می تواند در روند رشد کودکتان موثر باشد. بحث ویتامین های لازم برای رشد قد کودکان را به طور مفصل در بالا اشاره کردیم

توصیه می شود که این مقاله را که سعی شده است، با جزئیات بیان شود را مطالعه نمایید. چرا که فاکتورهای مهمی در رشد قد کودک وجود دارد که باید توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *