نگهداری کودک در منزل5

طبیعتا کودکان هر عصر سرگرمی ها و مشغولیت های خود را دارند، در گذشته به علت نبود الکتریسیته و وسایل برقی بیشتر وقت خودشان را در کوچه های خلوت با بازی های مختلف مثل فوتبال و … می گذارندند و نیازی به خدمات پرستاری کودک در منزل حس نمی شد، اما امروزه بازی های بیرون از خانه به علت حضور بازی های رایانه ای کاهش پیدا کرده است. در این مقاله به بررسی روش های نگهداری کودک در منزل می پردازیم.

میانگین زمان مطالعه: 4 دقیقه

چیزی که بین تمام اعصار با تمام امکانات اشتراک دارد، این است که کودکان احتیاج به بازی و سرگرمی دارند، چیزی که بیشتر از همه احتیاج است این نکته است که کوکان بیش از هر چیز نیاز به مراقبت و نگهداری دارند.

توجه به نگهداری کودک در منزل

در بسیاری از مواقع پیش می آید که ما به ناچار مجبور می شویم که کودکان خود را در منزل تنها بگذاریم، گاهی اوقات این کار به ناچار انجام می دهیم و در برخی مواقع هم پیش می آید که از ترک منزل و پی گیری کارمان پشیمان می شویم، در حقیقت در کنار کودک مان بودن را ترجیح می دهیم به رسیدن به کار خود.

نگهداری کودک در منزل2

چگونه به پرستار کودک اعتماد نماییم؟

یا به عبارت ساده تر هیچ کس نمی تواند به این مسئله اعتماد کند که کودک خود را در منزل تنها بگذارد و یا به بیان ساده ی برخی از والدین با تنها گذاردن کودکان در خانه خودمان کارمان را نمی توانیم انجام دهیم.

در اینجا است که اهمیت پرستاران کودک و خدمات نگهاری از کودکان در منزل جلوه می کند. دامنه خدمات نگهداری از کودک در منزل گسترده بوده است، از پر کردن تنهایی کودکان گرفته تا حمام بردن آن ها …

در یک خدمات پرستاری کودک در منزل از ریز ترین امور مثل امور روانشناسی کودک و یا دکوراسیون خانه برای کودک تا امورات مهمی مثل حمام بردن کودک و یا همراه او به پارک یا مکان های تفریحی رفتن در نظر گرفته می شود.

روز به روز کتاب های جدید تری در مورد کودکان نوشته می شود که هرکدام آنها با هم تفاوت های بسیار دارند، اما چیزی که بین همه ی آنها اشتراک دارد، این است که کودک احتیاج به کسی علاوه بر والدین دارد که از او نگهداری کند، و چه بهتر که این مراقبت در خانه شکل گیرد.

خدمات نگهداری و مراقبت از کودک و نوزاد
خدمات نگهداری و مراقبت از کودک و نوزاد

عادات خواب ایمن را تمرین کنید …

دستورالعملهای آکادمی اطفال آمریکا راجع به عادات خواب سالم برای نوزادان دنبال کنید. همیشه کودک خود را برای خوابیدن روی پشت خود قرار دهید. خوابیدن به صورت تومو، خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. حتماً برخی از دستورالعملهای خواب زیر را بیابید:

  • اتاق را خنک نگه دارید و اجازه ندهید کودک شما بیش از حد گرم شود.
  • بالش، لنت سپر و اسباب بازی های کرکی را از گهواره جدا کنید.
  • استفاده از دستگاه های پستانک را در نظر بگیرید، اما اطمینان حاصل کنید که آنها رشته ای ندارند.
  • اطمینان حاصل کنید که گهواره کودک شما در محیطی بدون دود قرار دارد.

در عصر حاضر نگهداری از کودکان در اهم مسائل نظارتی برای هر کشور است. شما به این نکته توجه کنید که کودکان به عنوان مهم ترین نیازها، نیاز بهداشتی بوده و در کنار آن نیاز به محبت و تفریح است.

 

چرا به پرستار در نگهداری کودک در منزل نیاز داریم؟

والدین حتی تمام تلاش خود را هم کنند، باز هم نمی توانند پاسخگوی تمام نیاز های کودک شان در منزل باشند و در هر صورت احتیاج آنها به پرستار کودک یا به عبارت دیگر خدمات نگهداری کودک در منزل می شود. حتما باید به این خدمات اندیشید، چون در هر صورت هر خانواده ای با داشتن کودک با این نهاد ها سر و کار خواهد داشت.

یکی از خدمات پرستاری کودک در منزل شامل خدمات بهداشتی است. هر خانواده ای به هر حال برای رفاه حال کودک خود مجموعه ای از موارد را باید رعایت کند، به خصوص که صحت بهداشت خانواده در گرو رعایت نکات بهداشتی کودک است. برخی از خانواده ها ابراز می دارند که بسیاری از کار های بهداشتی کودک را بدون حتی کمی زحمت خودمان انجام می دهیم، و برای در صد کمتر کارها حاضر به استفاده از خدمات نگهداری کودکان نیستیم.

مطالب پیشنهادی = مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل

خدمات پرستار نوزاد و کودک تمام وقت است یا پاره وقت؟

در صورتی که این تصمیم کاملا اشتباه است، شاید به این علت است که فکر می کنند خدمات نگهداری و پرستاری از کودکان تمام وقت بوده است. در صورتی که بیشتر خدماتی که به خانواده ها ارائه می شود پاره وقت بوده و یا در برخی موارد، برای ساعتی و یا حتی برای فقط حمام بردن و شست و شو.

خدمات بهداشتی به کودکان در منزل بسیار مهم و تعیین کننده برای هر کدام خانواده ها است و خدمات پرستاری کودک در منزل با نظارت بسیار از سوی وزارت بهداشت در این مبحث همسو است.

این نکته قابل ذکر است که پرستاران کودک امروزه از مهارت بسیاری در علم بهداشت برای رعایت هر چه بهتر نکات بهداشتی همراه با آموزش آن به شکلی که خود کودکان تمایل به رعایت نکات بهداشتی داشته باشند، در خدمت نهاد های خدمات نگهداری کودک در منزل هستند.

نگهداری کودک در منزل3

نگهداری کودک در منزل به سه دسته کلی تقسیم می شود

  1. بهداشتی و سلامت
  2. روانی و عاطفی
  3. رفاهی و تفریحی

بهداشت و سلامت در خدمات پرستاری کودک در منزل

همچنان صحبت از نکته اول یعنی بهداشت و سلامتی کودکان است. کودکان به مانند نهالی هستند که تازه در خاک کاشته شده اند، اگر به آنها خوب رسیدگی شود به مانند درختی تنومند که روزی نهالی کوچک و انعطاف پذیر بوده است، در آینده انسانی بزرگ و پر از طراوت و شادابی خواهد بود.

مطمئنا اگر نکات بهداشتی برای کودکان با مهارتی خاص مثل بهره مند بودن یک کودک از پرستاری دلسوز و ماهر رعایت شود، مطمئنا کودک علاقه مند به رعایت بهداشتی از همان سنین کم برای برزگسالی خواهد شد و از همان کودکی رعایت نکات بهداشتی را برای خودش آغاز می کند.

به این نکته توجه کنید که اکثر بیماری های خطرناک فقط به علت عدم رعایت نکات بهداشتی برای بسیاری از خانواده ها پیش می آید و اکثرا هم علت آن غریبه بودن با بهداشت صحیح است.

این مطلب را بدانید که رعایت بهداشت در شکل صحیح آن لذت بخش بوده، هر کسی در همان سنین کودکی طعم این لذت را بچشد، برای سنین بزرگسالی از آداب بهداشتی بسیار خوبی برخوردار خواهد بود، در نتیجه از بسیاری بیماری ها به دور خواهند بود.

در پایان اصل اول لازم به ذکر است که پرستاران کودک امروزه به عنوان مهمترین مسئله ای که کودکان را ملزم به رعایت آن بدون کوچک ترین ناراحتی و کدورتی می کنند، رعایت بهداشت شخصی است و این را با اوج لطافت آموخته که خود کودکان به عنوان مسئله ای که به آن علاقه مند و محتاجند، رعایت می کنند.

با بررسی هایی که توسط محققین و دانشمندان انجام شده است، این مطلب به عینه ثابت شده است که بهترین راه برای علاقه مندی کودکان به بهداشت شخصی بهره مندی از پرستار کودک در همان ابتدا است.

نگهداری کودک در منزل1

نیازهای روانی و عاطفی کودک

دسته دوم نگهداری کودک در منزل را نیاز های روانی و عاطفی کودک برای گذران دوران کودکی خود است. به مانند یک نهال که احتیاج به رسیدگی دارد، چون در موقعی از عمر خود است که به سرعت حالت می گیرد و درختی تنومند تر و شکوفا تر می تواند باشد، کودکان نیز احتیاج به رسیدگی به خصوص برای رفع نیاز های عاطفی و روانی خود دارند که بتوانند به مطلوبیت های خودشان در آینده بیندیشند و فکر بزرگ تر و اندیشه ای بالا تر، انسانی هر چه موفق تر تحویل جامعه می دهد.

این مطلب قابل ذکر است که محبت و توجه روانی و عاطفی به کودکان موجب پرورش فکر و ذهن آنها می شود.

ذهنیت بزرگ برخی از انسان های موفق زاده ی محبت و عاطفه ای است که در کودکی به آنها شده است.

این را بدانید که بچه واکنش بسیار زیبایی به یک پرستار نشان می دهند، با داشتن یک پرستار برای خود دیگر از کمبود های عاطفی احساس دور بودن می کنند.

شرکت ملکه شب با کادری متخصص در زمینه نگهداری کودک در منزل

چرا پرستار کودک در منزل ؟؟؟

پرستاران به عنوان مهم ترین علمی که در دانشگاه فرا می گیرند، ارتباط هر چه بهتر با افراد مورد پرستاری آنها است، به خصوص پرستاران کودک.

یک کودک باید در محیطی سر شار از محبت و عاطفه بزرگ شود و تنها محبت والدین پاسخگوی یک کودک نخواهد بود.

یک کودک برای رفع تمام نیاز های عاطفی و روانی خود حتما نیاز به محبت و همراهی یک پرستار دارد، به خصوص کودکک این را می فهمد که پدر و مادر بالاخره برای ساعاتی لااقل او را تنها خواهند گذارد.

در حقیقت یک پرستار با بودنش در منزل نه برای بهداشت و نه برای امورات دیگر، بلکه برای دلگرمی و شادابی کودک که همیشه برای آینده ی او امید فراوان وجود خواهد داشت.

با دل گرمی یک کودک یک خانواده غرق در شادی و خوشحالی خواهد شد.

دستمزد پرستار کودک و دستمزد مراقب کودک چقدر است ؟
دستمزد پرستار کودک و دستمزد مراقب کودک چقدر است ؟

متاسفانه به علت پایین بودن سطح فرهنگ کشور های جهان سوم حتی کشور ایران، به سختی  و به ندرت می توان خانواده هایی را یافت کرد که از خدمات پرستاری کودک در منزل اطلاع کامل داشته باشد. متاسفانه کلیت جامعه با پرستار و خدمات نگهداری کودک در منزل آشنا نیستند و این خود لطمه ای بزرگ به کودکان بوده و است.

چیزی که واضح است کودک در معرض خطرات بزرگی مثل کمبود عاطفه و محبت قرار دارد و تنها راه رسیدن به این مشکل و رفع این مانع در مسیر آینده ی کشور اعتماد به پرستاران کودک است.

این نکته قابل ذکر است که امروزه پرستاران کودک باید بر تمام امورات روانی و عاطفی کودک مسلط باشد و بدون تخصص در مهارت کودک رفتاری به هیچ وجه دارای مجوز برای پرستاری کودک نخواهند شد.

امروزه از بیشتری سخت گیری ها به شکل قطعی شامل حال پرستاران کودک است که واقعا حیف است، کسانی که از داشتن نعمت و وجود پر برکتی تحت عنوان کودک بهره مند می شوند، از پرستار کودک بیهوده خانواده ی خود و کودک شان را بی بهره نگه دارند.

خدمات پرستاری کودک در منزل

پرستاران پرستاران کودک مهارت آغوش گیری کودک و یا در دست گرفتن او را به عنوان مهارت ابتدایی شان کاملا تسلط داشته و به هیچ وجه نقص در کنترل کودک طبق ارضای عاطفی و روانی ندارند.

به خصوص پرستاران کودک که در نگهداری کودک در منزل تجربه و سابقه ی طولایی دارند، دارای آغوش گرم تر و داغ تری نسبت به پرستاران کم سابقه تر برخوردارند.

معمولا پرستاران کودک را از لحاظ سابقه و تجربه می توان به دو دسته ی کم سابقه و پر سابقه تقسیم می شوند.

 

هزینه و دستمزد نگهداری کودک در منزل چقدر است؟

عموما قیمت بهره مندی از خدمات پرستار پر سابقه با مهارت بیشتر برای کودک در منزل از دسته ی دیگر بیشتر است.

نگهداری کودکان در منزل توسط پرستارانی که خدمات نگهداری از کودک ارائه می شود، هم دارای خدمات تمام وقت بوده و هم پاره وقت. هم برای کارهای خانگی کودک و هم بیرون از خانه مثل امورات تفریحی کودک.

معمولا این گونه پرستاران به راحتی هر چه بیشتر کودک را استحمام کرده و در تمام امورات بهداشتی او سهیم بوده، مثل رفتن به دستشویی و یا شستن خود بعد از تخلیه ی کامل کودک در wc.

کودکان با داشتن یک پرستار خوب و ماهر در امر کودک که در تمام امورات و تفکرات آنها وارد سخن شود، واقعا لذت می برند.

معمولا کودکان با برخورد بسیار سنجیده و روانشناسانه ی پرستار علاقه مندی خود را به زندگی نشان می دهند.

پرستارانی که در کودک رفتاری تخصص خاصی را دارا هستند، در پرورش کودکان از دیگر اشخاص موفقیت بیشتری را نشان می هند.

سابقه و تجربه پرستاران کودک به همین علت مهم است.

مراقب کودکان و نوزادان باشید!

کودکان دارای بدنی ضعیف و انعطاف پذیر هستند، با کوچک ترین لمسی و تماسی که با آنها می شود، واکنش نشان می دهند و حالت می گیرند. اگر این برخورد ها در جهت ارضا و رفع نیاز های عاطفی و روانی آنان باشد، به آینده ای موفق تر و انسانی توانمند از تمامی لحاظ به خصوص در یک تخصص خواهد اندیشید و به این شکل هدفی بزرگ را برای آینده ی خود انتخاب خواهد کرد.

جدیدترین مقاله: مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل

اهمیت داشتن پرستار کودک در چیست؟

معمولا با یک پر ستار در منزل به  همین سادگی کودک شما در معرض رشد فکری و هنی قرار خواهد گرفت. به این نکته باید توجه کرد که کودکان علاوه بر توجه پدر و مادر نیاز به پرستاری دارند که با او هم بازی شود و به ارضای نیاز های عاطفی و روانی او پردازند.

اهمیت یک پرستار و نگهداری کودک در منزل در این حد مهم است که گاهی اوقات کودکی از مسیری که به صلاح او نیست با رفتار سنجیده و روانشناسانه ی یک پرستار به عنوان دلسوزی یک غریبه برای او باز داشته می شود و تصمیم به انتخاب مسیر صحیح برای آینده خود می کند.

در حقیقت برخی از تصمیم گیری ها ذاتی بوده و به ضمیر نا خود آگاه مربوط می شود. کودک به همین علت برای یک خانواده باید بسیار مهم باشد و تصمیمات مهمی برای او گرفته شود، چون کودکان انطاف پذیر ترین قشر در کل اقشار هستند.

با هر اتفاقی به سمتی می روند. بسیار به محبت و عاطفه واکنش نشان می دهند و در قبال هر اتفاقی عکس العملی دارند و خواهند داشت.

پرستار شاد و پر انرژی استخدام نمیاد !

به کسی که بنابر نیاز آنها توجهی داشته باشد، عکس العمل نشان می دهند و به این شکل با نشان دادن نشانه های سلامتی و هوشی فراوان برای خانواده ی خود نسبت به آینده اشان ایجاد امیدواری می کنند.

به واقع هر کودک شاداب و پر نشاط نشانه ای از جوان سر شار از موفقیت در آینده خواهد بود و در میانسالی سر شار از شور زندگی و یا در پیری دارای بدنی سالم تر.

اهمیت داشتن یک پرستار برای یک کودک یعنی کودک را در مسیر آینده ی روشن تر خود دیدن.

از مهم ترین شاخه ی کودک رفتاری پرستاران تامین نیاز های آموزش کودکان است که این را در چارچوب تفریح و رفاه هر چه بیشتر کودکان می توان انجام داد.

خدمات پرستاری کودک در منزل
نگهداری کودک در منزل

نیازهای رفاهی و تفریحی

سومین اصل مهم پرستاری و نگهداری کودک در منزل امور رفاهی و تفریحی است.

پرستاران کودک با مهارت صلاح اندیشی برای کودک و هم چنین شناخت مکان های تفریحی برای کودکان تصمیمات مورد نظر در جهت تفریح و رفاه هر چه بیشتر کودک با رعایت سه اصل آموزش، سلامتی، ورزشی و سرگرمی عملی می شود.

خدمات نگهداری کودک با اطلاعات کامل از تمامی اماکن تفریحی، پرستاران و کارمندان خود را در جهت تفریح هر چه بهتر کودکان اگاه ساخته است و یا ینا بر سفارش خود والدین و یا بنا بر تصمیم گیری پرستار کودک به مکان تفریحی مورد نظر خواهند رفت.

در حقیقت امورات تفریحی و رفاهی را می توان به دو شاخه ی درون خانه و بیرون از خانه تقسیم کرد.

در رابطه با تفریحات و امور رفاهی کودکان در منزل باید به این مطلب اشاره کنیم که پرستاران کودک بنا بر سفارش وظیفه دارند، برای رفاه هر چه بیشتر کودکان اوقاتی را صرف بازی و سرگرمی آن ها کنند.

کودکان در خانه و منزل خود در برخی اوقات احتیاج به بازی و سرگرمی دارند و به خصوص این نیاز شامل حال بزرگ تر های آنان است.

آن ها در برخی موارد احتیاج دارند که با اشخاصی در سن و سال مادران و یا پدران خود بازی کنند. به خصوص کودکان به بازی با پرستار خود تمایل بسیار نشان می دهد و حتما برای بازی پرستار کودکتان با او وقتی را تعیین کنید.

سخن پایانی نگهداری کودک در منزل

پرستاران کودک با گاهی اوقات با اسباب بازی سر کودکان را گرم می کنند و گاهی با بازی های مثل خاله بازی و یا دوست و فامیل.

اما چیزی که در این بازی ها مهم است پرستار نگهداری کودک در منزل سعی در بازیی با کودک داشته که هم آموزشی باشد و هم تفریحی باشد که طی آن کودک مجبور به تحرکی قابل قبول شود که از لحاظ سلامتی او را تامین کند.

و یا آنقدر به او خوش بگذرد که احساس کمبود در او کمرنگ شده و شادابی مضاعف او را در بر گیرد، تا پرستار او از نبود کمبود عاطفی و محبت در او خیالش راحت شود.

اما تمام امورات نگهداری از کودک طبق برنامه ای خاص انجام شده و به هیچ وجه در آن خللی پیش نخواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *