چرا سالمندان نیاز به نگهداری در منزل دارند؟

نیاز سالمندان به نگهدار شامل دو دسته:

  1. نیازهای روحی و روانی
  2.  نیازهای جسمی و فیزیولوژیکی

نیاز روحی و روانی سالمند برای نگهداری در منزل است. در حقیقت این عمومی ترین دسته بندی نیاز سالمندان به نگهدار سالمند در منزل است، که قطعا می توانیم با بررسی این مطلب به پاسخ سوال فوق، که چرا سالمند نیاز به نگهداری در منزل دارد، هر چه بهتر برسیم. در ابتدا بهتر است که به نیاز های روحی و روانی سالمندان بپردازیم.

نگهدار سالمند با تخصص خاص

سالمندان به عنوان تامین نیاز روانی خود، به همراهی در تک تک لحظات دارند، و نگهداری از سالمند هم نیاز به داشتن تخصصی خاص دارد و ساده انگاری در این مسئله موجب لطمات محسوس به سالمندان خواهد شد.
همراهی سالمند در منزل به عنوان درمانی برای تمامی مشکلات روحیشان محسوب می شود و این هم نیاز به تجربه و مهارت یک نگهدار سالمند در منزل دارد.
سالمند بسیار حساس و زود به اتفاقات واکنش نشان می دهد. سالمندان به نگهدار برای حفظ روحیه و نشاط خود نیاز دارند.

نگهدار سالمند با تخصص خاص
نگهدار سالمند با تخصص خاص


این نکته مطرح است که فضای داخلی منزل همیشه تحت تاثیر فضای بیرون یعنی کلیت جامعه است، هر تغییری که در جامعه و به خصوص محیط پیرامون رخ می دهد، فضای منزل را به شدت تحت واکنش قرار می دهد، جامعه و جهان هم با سرعت فراوان در حال تغییر است.
سالمند در منزل آرامش بیشتر دارد  واقعا باید فکر کرد که یک سالمند در منزل خود تا چه حد احساس آرامش و خوشبختی فراوان می کند، این مطمئنا هر کسی را مجاب به گذرادن سالمند در منزل می‌کند، چون اینگونه احساس راحتی بیشتر می‌کند، در حقیقت از گزینه های دیگر مثل بهزیستی و یا خانه سالمندان استفاده نمی برد.

اما واقعا می توان سالمند را بدون مراقب و نگهدار در خانه تنها گذارد؟

ترس و اضطراب فوری سالمند بر اثر کهولت سن و یا تنهایی قطعا پاسخ منفی است، چون زمانی که سالمند را برای آرامش و راحتی بیشتر در منزل می گذارند، باید به این مسئله توجه کنند که گاهی اوقات بر اثر اتفاقات پیرامون وحشتی در منزل سالمند پیش می آید که این موجب صدمات فراوان روحی او می شود. سالمند به علت پیری و کهولت سن با هر اتفاقی که حس کند، واکنش شدید نشان می دهد و در گاهی اوقات هر تغییری می تواند به علت ضعف بدن و نداشتن نگهدار به حالت وحشتی عظیم برای او رخ می دهد، که این مسئله موجب حاد شدن وضعیت سالمند می شود، نه تامین خوشبختی و آرامش سالمند.
عموما تامین نیاز روحی سالمند در اولویت نگهداری از او در هر مکانی خواه منزل و خواه خانه سالمند … است. پس به گزینه پرستار سالمند در منزل نیز فکر کنید…

شناخت نیاز های روحی سالمندان
شناخت نیاز های روحی سالمندان

نیاز های جسمی و فیزویولوژیکی سالمند:

دسته دوم نیاز سالمند را نیاز جسمی و فیزیولوژیکی سالمند است که این عامل هر چند از عوامل روحی هم اثر می گیرد، اما کاملا مجزا و تحت تاثیر فاکتور های خودش است و تخصص خاص خود را نیاز است.

انواع مراقبت های از سالمندان

سالمند نیاز به مراقبت های پزشکی مثل فشار خون، تزریقات لازمه، هشدار اوقات دارو، تهیه و توصیه رژیم غذایی، خرید احتیاجات خانه و… دارد.

مزایا و خدمات بهره مندی از نگهدار سالمند در منزل شامل موارد زیر می شود:

مزایای روانی نگهدرای سالمند در منزل:

• پر کردن اوقات تنهایی سالمند با تخصص و تجربه لازمه:

تامین پر کردن لحظات سالمند به عنوان مهم ترین مزیت و خدمتی است که یک نگهدار سالمند به سالمند خود در منزل عطا می کند. پر کردن اوقات تنهایی سالمند به عنوان مزیت خاص محسوب می شود که حضور طولانی مدت نگهدار سالمند در منزل مسبب آن می شود که کیفیت این مزیت به تجربه سالمند بستگی دارد. در هر صورت نکته ای که بدیهی است یک نگهدار سالمند با حداقل مهارت خود می تواند تامین کامل نیاز روحی و روانی سالمند را با هم کلامی تضمین کند.

توجه به نیاز جسمی سالمندان
توجه به نیاز جسمی سالمندان

• ایجاد گرمی و صمیمت با تمامی اتفاقاتیکه می افتد:

همانطور که گفتیم سالمندان به شدت تحت تاثیر هر اتفاقی هستند که در پیرامون آنها می افتد، حتی در برخی موارد به اتفاقات بسیار عادی، واکنش تند و متفاوتی نشان می دهند، گاهی بسیار عجیب، این واکنش ها هر کسی را نگران می کند.
با تمامی این شرایط یک نگهدار سالمند با ایجاد فضای گرم و صمیمانه در خانواده موجب می شود که سالمند علاوه بر بی تفاوتی به اتفاقات ناخوشایند، به زندگی گرم و صمیمانه خود وابسته شود، علی رغم کهولت سنی که دارد.
پس بیگانگی با حالات بدتر روانی را شاهد خواهیم بود.

• تامین امنیت روحی و روانی بیمار:

سالمند، با زندگی کنار یک نگهدار سالمند در منزل خود پس از مدتی وجود و حضور او را کنار خود جاودانه حس می کند و به این شکل آرامش و امنیت روانی او را کامل و تکمیل خواهیم دید.
احساس امنیت روحی و روانی سالمند از اهم واجبات زندگی یک سالمند است، به خصوص سالمندی که در منزل نگهداری می شود، انتظاراتی بیشتر دارد.

• تجربه دوران جدید و تازه سالمند:

سالمند عزیز امکان تجربه جدیدی برای زندگی خود دارد، به خصوص پس از عمری زندگی، بدون مراقبت، نگهداری و در بسیاری موارد هم تنها، حال فرصت دارد با کسی در منزل خود زندگی کند که متخصص سالمند درمانی و رفتاری است.

• تامین اوقات سالمند برای تفریح و خوش گذرانی:

با تعیین بهترین اوقات برای تفریح و خوش گذرانی سالمند فرصتی مناسب ایجاد می شود که شادی و نشاط جوانی خود را در خانه و یا هر جایی مجددا تجربه کند.

خدمات نگهدار سالمند از بعد روحی و روانی:

1. رفتن به اماکن تفریحی و شرکت در مهمانی با رعایت تمامی شرایط:

دسترسی به دیتای مناسب و بهره مندی از مراقبین خوب سالمند این امکان را برای نگهدار سالمند فراهم می کند که بهترین اماکن تفریحی و محافل را در بهترین اوقات برای سالمند که متناسب او باشد انتخاب شود.

خدمات سلامت روحی و جسمی سالمندان
خدمات سلامت روحی و جسمی سالمندان

2. مشاوره های مناسب سالمند:

یکی از نیاز های مهم برای هر سالمندی می تواند مشاوره به او باشد، معمولا برای آرامش و آسایش بیشتر سالمند هر گونه مشاوره لازمه به او داده می شود.

3. ایجاد همدلی و گوش دادن به صحبت های سالمند:

با هم صحبتی و ایجاد همدلی امکان حس سلامتی و مفید بودن سالمند ایجاد می شود، به خصوص یک نگهدار و یا مرقب سالمند با موقعیت اجتماعی ممتاز و عالی که دارد، با گوش فرا دادن به صحبت های سالمند روحیه اعتماد به نفس و نشاط سالمند شدیدا تقویت می شود.

مزایای جسمی و فیزیولوژیکی نگهدار سالمند در منزل:

• تهیه احتیاجات منزل بدون دخالت سالمند:
یک نگهدار و یا مراقب سالمند امکان کار و تحرک مضر را به سالمند نمی دهد.
• نظارت بر مصرف دارو و مراقبت های پزشکی:
داروی تجویزی سالمند به موقع و سروقت پی گیری می شود.
• تهیه رژیم غذایی مناسب و تامین سالمند:
رژیم غذایی سالمند با رعایت تمام نکات توصیه شده از سوی پزشک سالمند تهیه می شود.
• رعایت بهداشت و تمامی نکات ضروری بهداشت:
تمامی منزل با رعایت تمامی نکات بهداشتی و نظارت روزمره اداره می شود.
• تعیین ساعات ورزش و نرمش روزانه

خدمات نگهداری سالمند در منزل:

1. نگهداری کامل سالمند زیرنظر پزشک عمومی و متخصص
2. رعایت تمامی نکات بهداشتی در منزل
3. گرفتن مدام فشار و زیر نظر گرفتن علائم ظاهری سلامتی
4. در جریان کامل قرار دادن پزشک از وضعیت سالمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *